Slani krekeri
Ne znam za vas, ali ja obožavam sve vrste slanih krekera. Zato je vrijeme za pronalaskom nekoliko njih koji će se češće nalaziti na našem stolu. A da su ipak domaći. :-)
Badem je u ovim krekerima u najvećem postotku, ukusna je i hranjiva namirnica koja čini mnogo dobroga za naš organizam. Smanjuje kolesterol, bogat je antioksidansima. Mangan koji sadrži pomaže proizvodnji kolagena,bjelančevine odgovorne za tonus kože. Prisutni vitamini utječu na jačanje kose,pa tako i poboljšanja rasta kose. Dobar za srce,a njegova ljuska sadrži prirodne probiotike potrebne za rast i razmnožavanje dobrih crijevnih bakterija. Sadrži vlakna koja daju osjećaj sitosti i ukoliko se konzumira svakodnevno usporava starenje mozga te utječe na bolje raspoloženje. Šaka badema sasvim je dovoljna dnevna količina jer su dosta kalorični. 100g badema sadrži čak oko 570 kalorija.
Zlatni lan je jedna od najstarijih ljudskih namirnica. Danas je hranjiva, bezglutenska alternativa. Uvijek biram cijele sjemenke i meljem ih mlincem za kavu neposredno prije korištenja jer tako znam da su nutrijenti unutar sjemenki ostali prisutni. Lan je potrebno samljeti kako bi ga organizam mogao apsorbirati. Nakon namakanja u vodi pojavljuje se sluz koja regulira probavu pa sam ih u ovim krekerima odlučila ostaviti cijele. Dio se raspadne namakanjem. Lan ima veliku količinu esencijalne omega 3 masne kiseline, sadrži 7 puta više te kiseline nego banana,soja,špinat...Može se koristiti kao alternativa hormonskoj terapiji jer lignani u lanu sadrže estrogena svojstva i studije pokazuju da mogu umanjiti valove vrućina prilikom menopauze. Odlična stvar je i što se može koristiti kao zamjena za jaje. 1 jušna žlica mljevenih sjemenki lana s 2.5 žlice vode zamjenjuje 1 jaje. Potrebno ostaviti minimalno 5 minuta kako bi se otpustila sluz iz sjemenki.
Chia sjemenke nisu samo trenutni hit jer postoje i mnoge znanstvene potvrde o njihovom utjecaju na zdravlje. Namočene, nabubre i stvaraju sluz poput lanenih sjemenki i ovdje vrijedi isto pravilo. 1 žlica chia sjemenki a 2.5 žlice vode mijenja 1 jaje. Ne podižu razinu šećera u krvi pa ne izazivaju brzi osjećaj gladi. Ukoliko ih nećete namakati, najbolje ih je samljeti netom prije korištenja pa ste sigurni da su nutrijenti unutar sjemenke ostali prisutni,a i tijelo će ih lakše apsorbirati. Ovo je jedna od namirnica za koje se nije još pojavilo ograničenje u količini,ali svakako vam je umjerenost najbolji prijatelj. ;-)
Bučine golice su koncentrirani izvori proteina, minerala i vitamina. Pune antioksidansa pokazale su se izvrsnom namirnicom za muškarce s problemima prostate i žene koje pate od menopauze. Jedno istraživanje kaže da ukoliko imate problem s artritisom, dnevna doza bučinih golica bi trebala biti 30g kako bi si olakšali simptome.
Nadam se da sam vam uspjela malo približiti namirnice koje sam koristila u ovim krekerima.
A sada recept. :-)
SLANI KREKERI
300g badema
120g zlatnog lana
360ml vode
40g chia sjemenki
200g bučinih golica
10g aromatizirane soli (ja sam koristila sol s limunom, narančom i ružmarinom)
Bademe i lan oprati pa namočiti preko noći u vodi. Ujutro u smjesu badema i lana dodati ostale sastojke. Sjediniti i istresti na pleh s papirom za pečenje. Posoliti pa utisnuti prstima sol. Ja sam sve to još posula prahom cikle, ali taj dio možete preskočiti ako ju nemate. Veličina pleha ovisi o tome koju visinu želite za svoje krekere. Ja nisam htjela da budu pretanki. Sušila sam ih 2 sata na 130°C,ali svakako još planiram vidjeti kako skratiti vrijeme u pećnici. :-)
A kada imate takve krekere u torbi ili staklenci na stolu,posegnut ćete za nečim hranjivim i ja se nakon toga nikad ne osjećam loše, a vjerojatno ni vi. :-)
Dobar tek!