FLOWarica

Objavljeno:

Kumkvat u mojoj kuhinji

Kumkvat se ( Fortunella crassifolia ) spominje u kineskim zapisima iz 12.stoljeća pa se vjeruje da potječe upravo iz Kine. Naziva se još chin-chit ( zlatna naranča ), chin-kan ( zlatna mandarina ) i chin-tou ( zlatni grah ). 

U Hrvatskoj ga uglavnom uzgajaju u Dalmaciji iako smo mi dugo imali kumkvat u maminom dvorištu. Još uvijek ga imamo, ali divljeg. Plodovi su mu jako kiseli i puni koštica, ali zato mu je kora odlična pa ga i dalje koristimo. :-)

Kada ima tamniju narančastu boju i čvrst je na dodir, savršen je za konzumaciju. Najbolje ga je čuvati u plastičnoj vrećici u hladnjaku. Prije jela ga obavezno protrljajte među prstima kako bi otpustio svoja sokove i ulja koja imaju slatkast citrusni okus.

Kumkvat se jede cijeli, kora mu je divno slatka i gorka pa se odlično spaja s kiselim okusom unutrašnjosti. Koštice otpuštaju pektin pa ih svakako zadržite ako pravite džem ili pekmez od njega jer ćete ga tako na prirodan način zgusniti. Prelijte ih vodom i ostavite dok pripremate sve ostalo za kuhanje pekmeza. Koštice stavite u čistu gazu, zavežite ju i stavite kuhati s voćem. I vodu u kojoj su se namakale koristite za pekmez. :-)

Od njega možete praviti sok, pite, likere, a savršen je svježe narezan uz mnoga slana jela i salate.

Osobno ga koristim i prilikom mariniranja svog domaćeg kozjeg sira jer mu daje jedan poseban okus.

Uz indijske burgere od batata i krumpira koji su slatkasti i puni začina, kumkvat daje prekrasnu svježinu, gorčinu, kiselost i slatkoću.

Odličan je uz meso i ribu kao chutney (indijski umak) kojeg pripremam od kumkvata, đumbira i luka. :-)

Većina dobrobiti se nalazi u kori pa ju nikako ne zaobilazite.

U jednom malom kumkvatu imate samo 63 kalorije uz smanjen udio šećera. Također ne sadrže visok udio soli.

Odličan je izvor vitamina C koji je važan nutrijent u našoj prehrani, potiče rad novih stanica te pojačava aktivnost imunološkog sustava pa se na takav način tijelo bori protiv infekcija. Vitamin C sudjeluje u sintezi proteina kolagena koji koži daje mladolik i zdrav izgled.

Vitamin A kojeg imamo u kumkvatu sudjeluje u procesu lučenja sebuma u vlasištu što potiče zdrav rast kose. Isto tako održava zdravlje očiju i dobar vid u mraku. Sadrži i pigmente iz skupine karotenoida koji štite od UV zračenja.

Riboflavin koji je prisutan u kumkvatu ubrzava metabolizam hrane - proteina, masti, ugljikohidrata i zato je prirodan izvor energije za organizam.

Na Filipinima Tajvanu popularan je dodatak u crnom ili zelenom čaju. I hladnom i toplom.

Ovdje vam pišem recept za kandirani đumbir koji sam koristila na palačinkama, kruhu, tostu, granoli...Kombinacije su zaista beskonačne, a kandirani kumkvat je nešto što zaista vrijedi napraviti kada mu je sezona.

KANDIRANI KUMKVAT

(Staklenka od 500ml)

300g kumkvata

300g vode

50g šećera (po izboru)

1 zvjezdasti anis

1 mahuna vanilije

1 mahuna kardamoma

Zakuhajte vodu sa šećerom, dodajte oprani, cijeli kumkvat (ja koštice nisam vadila) i začine pa kuhajte 20 minuta na laganoj vatri. Prebacite u steriliziranu staklenku i uživajte u okusu! Kao što vidite, ovo stvarno ne zahtijeva mnogo vašeg vremena. ;-) Možete ga jesti odmah, ali naravno da je postaje sve bolji stajanjem u aromatičnom soku.

Ovo je kombinacija fermentiranog cjelovitog kruha s prahom aronije i sjemenkama suncokreta, kozjeg sira, kandiranog kumkvata i svježe mente iz maminog vrta. Svakim zalogajem sam bila povezana u potpunosti s prirodom i njenim savršenstvima. :-) 

Prijavite se na newsletter

Web stranica flowcentar.hr radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom.  Više informacija »